במסגרת תיק שטיפלתי בו, שולם סך של 5,000,000 ש"ח למשפחתה של אישה צעירה בת 29 שנותרה עם 100% נכות רפואית, עקב רשלנות רפואית (וזאת בנוסף לתשלומי המוסד לביטוח לאומי בסך כולל של 2,700,000 ש"ח לכל ימי חייה).

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

במסגרת ההרצאות שלי על רשלנות רפואית, רבים שואלים אותי, כיצד זה שיש כל כך הרבה מקרים של רשלנות רפואית? כיצד זה שבארה"ב גורם המוות מס' 3 (יותר מ- 250,000 מקרי מוות בשנה!!) הוא רשלנות רפואית וטעויות רפואיות? האם יש גורם מרכזי אחד שבגללו יש הרבה מקרים של רשלנות רפואית?

מניסיוני, לאחר שטיפלתי וייעצתי במאות תיקים של רשלנות רפואית, אין גורם אחד לרשלנות רפואית. רשלנות רפואית מתרחשת בשל מספר גורמים, חלקם אנושיים, חלקם מערכתיים. אחד הגורמים שאני נתקלת בהם בתיקים שאני מטפלת בהם הוא העדר תשומת לב ולעתים שאננות.

דוגמא אחת לכך הוא תיק שבו ייצגתי בחורה צעירה בת 29 מירושלים, אשר 3 שבועות לאחר לידת בנה הבכור, הגיעה לבית החולים עקב הקאות בלתי פוסקות. היא אושפזה בבית החולים ומשך מספר ימים היא המשיכה להקיא, ולא הצליחו לברר את הגורם לכך.

בכל יום נערכו לה בדיקות דם, כשגרה, ובכל יום נערך ביקור רופאים גם אצלה, אבל הטיפול היחידי שהיא קיבלה היה נוזלים.

כעבור מספר ימים הוחלט לבצע לה בדיקה מסוימת, ושתי אחיות ירדו איתה במעלית. פתאום, היא איבדה את ההכרה והחלה לפרפר, האחיות ביצעו החייאה, אולם למרבה הצער היא נותרה עם נזק מוחי קבוע ומשותקת בארבעת הגפיים. מיותר לציין את הנזקים הקשים והסבל הנורא שנגרם לאותה בחורה צעירה ולמשפחתה שנותרה לטפל בתינוק בן 3 שבועות שאיבד למעשה את אמו (שסבלה מ- 100% נכות).

במהלך ניהול התביעה בבית המשפט הוגשו מספר חוות דעת של מומחים רפואיים כי היתה מחלוקת בשאלה מה היה הגורם לכך שהיא איבדה את ההכרה. בשלב כלשהו בית החולים הגיש חוות דעת של קרדיולוג שקבע כי היא סבלה מדום לב, בלתי צפוי, שיכול להתרחש במקרים נדירים, ולא היתה כל רשלנות של בית החולים.

פניתי לקרדיולוג מומחה וביקשתי שיבדוק את התיק. העברתי לו את כל החומר הרפואי, כמו שאני עושה בכל תיק, והמומחה התקשר אליי ואמר לי כי הוא הסתכל על בדיקות הדם שלה ומתברר כי בגלל ההקאות ערכי האשלגן שלה הלכו וירדו, עד שהגיעו לרמה קריטית, הרבה מתחת למינימום, וידוע בספרות הרפואית, שבמקרים נדירים, כאשר ערכי האשלגן כל כך נמוכים, הדבר עלול לגרום לפרפור חדרים, בדיוק כפי שקרה לה.

המומחה הראה לי כי בדיקות הדם שבוצעו לה, מידי יום, הראו על ירידה קבועה של ערכי האשלגן. תוצאות הבדיקות היו בתיק שלה, והרופאים שהגיעו בכל יום לבדוק אותה, במסגרת ביקור הרופאים היומי, ראו את התוצאות הללו, אולם לא עשו דבר.

זמן קצר לאחר הגשת חוות הדעת של הקרדיולוג, בית החולים יצר איתי קשר והתיק נסגר בפשרה בגובה של 5,000,000 ₪ (חוץ מתשלומי ביטוח הלאומי שהיו אמורים להיות בסך של 2,700,000 ₪ לכל חייה).

התיק הזה הוא דוגמא לכך שחוסר תשומת לב או שאננות או עומס המוטל על הרופאים, אשר הביאו לרשלנות הרפואית. תוצאות הבדיקות החריגות לא היו פעם אחת, אלא בכל יום, ולמרות זאת, אף גורם רפואי לא עשה דבר.

דורית פילו

דורית פילו

עו"ד פילו הינה מומחית בתחום נזקי הגוף והרשלנות הרפואית משנת 1999. במהלך השנים היא ניהלה תיקים מורכבים ובעלי היקף כספי גבוה מאד בתחום הנזיקין והרשלנות הרפואית. עו"ד פילו ייצגה בעברה את הממסד הרפואי וחברות הביטוח, וניסיונה בעבר, כמו גם ניסיונה כיום בניהול תיקים אלו, מקנים לה ראיה מעמיקה ורחבה בעלת 360 מעלות של התחום.
עו"ד פילו מרצה בתחום בפני גורמים רפואיים ובפני גורמים פרטיים.

סיפורי הצלחה נוספים